Forum Wszystko o Rometach i innych...! Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Wszystko o Rometach i innych...!
Wszystko o Rometach i innych...!
 Tuning silnika jawy 50 i odblokowanie! Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Arczi
Administrator
Administrator



Dołączył: 22 Gru 2005
Posty: 21 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jawiszowice
PostWysłany: Pią 12:22, 23 Gru 2005 Powrót do góry

tuning:
Przerobienie silnika Jawki jest dość pracochłonne jednak włożony trud się opłaca, po przeróbce silnik dysponuje mocą ponad 4 KM, co pozwala jeździć z prędkością trwałą 65-70 km/h.

Pracę zaczynamy od korygowania kanałów w cylindrze. Najwięcej problemów sprawiają kanały przelotowe (płuczące). Bardzo przydatne w dokładnym określeniu kształtu okien w środku cylindra jest lusterko stomatologiczne i plastelina (lub silikon). Przygotowujemy kawałek blachy o szerokości 40 mm, długości 110mm i grubości 1mm. Blachę należy wygiąć do profilu gładzi cylindra (rys.1). Na jednym końcu nawiercamy kilka otworów o średnicy 3mm aby plastelina nie odpadała od blachy. Aby sprawdzić kształt okien przykładamy blachę z plasteliną (lub silikonem) do okna w cylindrze i porównujemy z kanałami na rys. 2. Oczywiście przy używaniu silikonu trzeba chwilę odczekać aż silikon stwardnieje. Jednak w przypadku plasteliny podczas wyjmowania może nastąpić odkształcenie i nieprawidłowe odwzorowania okna. Do korygowania okien i kanałów używamy wygiętych pilników iglaków. Iglaki wyginamy po podgrzaniu ich nad palnikiem gazowym, po wygięciu ponownie należy podgrzać do wiśniowego koloru i ostudzić w zimnej wodzie. Kolor żółty, a więc wyższa temperatura, zniszczy ostrza pilnika.

Kształt okien i kanałów przerabiamy tak, aby ich wymiary były zgodne z rys. 2. Pilnikami korygujemy progi pomiędzy aluminiową a żeliwną częścią cylindra aby połączenia tych elementów były w kanałach idealnie płynne. Oczywiście wszystkie kanały muszą zostać dokładnie wypolerowane. Po zakończeniu tych prac dokonujemy korekt kanałów cylinder-karter. Zakładamy cylinder na dwie szpilki prawego karteru. Zamiast głowicy zakładamy na szpilki tulejki lub nakrętki na każdą szpilkę i dokręcamy cylinder nakrętkami głowicy. Sprawdzamy jak pasuje kanał przelotowy cylindra do kanału karteru i w razie potrzeby dokonujemy korekty aby na krawędziach styku nie było progów. Tak samo postępujemy z lewym karterem. Kanały w karterze i całą skrzynię korbową musimy wypolerować.

Największe niedokładności pomiędzy karterem a cylindrem występują na bocznych krawędziach okna. Najczęściej należy powiększyć górną powierzchnię kanału w karterze aż do okna w cylindrze, natomiast dolną krawędź okna w cylindrze trzeba rozpiłować do okna w karterze. Po dokonaniu korekt kanałów koniecznie musimy sprawdzić zarys kanałów w tłoku. Do jednej połówki karteru zakładamy wał korbowy z tłokiem (bez pierścieni), zakładamy cylinder i po opuszczeniu tłoka do DMP sprawdzamy czy okna w tłoku pokrywają się z oknami w cylindrze-karterze. Tę samą czynność powtarzamy na drugim karterze. Jeżeli okna w tłoku są za małe, należy je powiększyć do wymiarów cylindra. W miejscach gdzie są nieco większe, nie należy powiększać okna cylindra i karteru, lecz na tłoku wykonać w oknach promienie tak, jak na rys. 4. Dolną krawędź tłoka od kanału ssącego musimy opiłować o 1mm. Uwaga: nie więcej, powiększenie tego wymiaru o 0,5 mm powoduje spadek mocy o 1 KM. Tłok od strony wewnętrznej należy wyrównać, a do wysokości sworznia tłokowego wypolerować. Do skrzyni korbowej musimy wykonać wypełniacz (podkowę) rys. 5 wytoczoną z tekstolitu lub aluminium. Wymiary na rysunku należy dopasować do karterów silnika. Podkowę mocujemy pomiędzy połówkami karterów za pomocą czterech kołków. Uwaga: kołki nie mogą być dłuższe niż na rysunku, zbyt długie mogą spowodować nieszczelności komory korbowej i w efekcie spadek mocy.

Aby zwiększyć moc silnika, musimy zwiększyć stopień sprężania. Dokonujemy tego poprzez stoczenie głowicy. W zależności jaką głowicę ma silnik, musisz wybrać właściwy kierunek do wykonania przeróbek Głowica przedstawiona na rys. 6 wymaga stoczenia (planowania) o 2 mm. Następnie należy wykonać zatoczenie na wymiar średnicy kołnierza cylindra i na głębokość o 0,1 mm mniejszą niż wysokość kołnierza. Planowanie musi być wykonane bardzo dokładnie. Za pomocą pasty do zaworów docieramy głowicę na cylindrze. Tak przygotowaną głowicę możemy zakładać bez uszczelki. Jeżeli podany na rys. wymiar 11,5 mm ma w przypadku naszej głowicy wartość mniejszą, musimy pogłębić komorę spalania przy pomocy papieru ściernego. Powinniśmy ją także wypolerować, pamiętając o wykonaniu promienia r=5 mm, jak na rys. 6. W przypadku głowicy pokazanej na rys. 7 planujemy wystający kołnierz nie więcej jak 1,5 mm. Następnie pogłębiamy wytoczenie na kołnierz cylindra do wartości około 2,4 mm )o 0,1 mm mniej jak wysokość kołnierza cylindra). Przy pomocy pilników iglaków należy obniżyć w razie potrzeby zaznaczoną na rys. 7 część głowicy o tyle, aby jej odległość od denka tłoka wynosiła 1mm. Powiększyć należy także promień na progu komory spalania. Głowicę należy dotrzeć na cylindrze, a komorę spalania wypolerować.

Układ ssący pozostawiamy bez zmian. Kolektor łączący gaźnika z cylindrem musimy od wewnątrz wypolerować i dokładnie dopasować do cylindra i gaźnika. Układ wydechowy pozostawiamy bez zmian, należy tylko usunąć ze środka przegrodę.

Zapłon ustawiamy 2 mm przed GMP. Jeden z przerobionych silników wykazywał maksymalną moc przy wyprzedzeniu zapłonu 1,8 mm przed GMP. Wartość wyprzedzenia należy więc dobrać doświadczalnie. Dobrać należy także dyszę gaźnika. Zaczynamy od dyszy o przelocie 70. Jeżeli silnik będzie wykazywał większą dynamikę przy mniejszej dyszy i nie będzie się przegrzewał, to możemy zostawić mniejszą dyszę. Jakość gaźnika i układu zapłonowego musi być idealna. Silnik lepiej zapala po energicznym użyciu rozrusznika. Wrobione zębatki utrudnią rozruch. Do pewnego zaskoczenia potrzebne są większe obroty. Dobrze zrobiony silnik potrafi przekroczyć 6000 obr/min. Aby w pełni wykorzystać moc silnika należy wymienić małe koło łańcuchowe na Z13 lub Z12 (jest Z14).

Musimy także wzmocnić sprzęgło. Zamiast pojedynczych podkładek na sprężyny, zakładamy po dwie, lub dorabiamy nowe o grubości 4mm. Nawet wzmocnione sprzęgło należy traktować z dużym wyczuciem, bo nie jest to najmocniejszy element w podrasowanym silniku.


Oddławienie:

Oddławienie silnika Jawa 223

1. Silnik o pełnej mocy ma krótkie kolanko , które wchodzi w rurę wydechową na około 40-45mm. W silnikach blokowanych kolanko jest dłuższe o jakieś 10cm , czyli wchodzi w wydech na około 15cm , co powoduje zaburzenie w wydalaniu spalin z cylindra. Wystarczy odciąć te "niechciane" 10cm (tak żeby kolanko wchodziło w rurę na 40-45mm)

2. Drugim zabiegiem dławienia było zmniejszenie przelotu króćca. Oryginalny króciec ma od strony gaźnika duży prostokątny otwór, który rozmiarem odpowiada wylotowi gaźnika. Króciec od wersji słabszej ma okrągły otwór o średnicy około 12mm , co powoduje trudności w zaciąganiu mieszkanki. Aby te trudności usunąć , należy rozpiłować króciec idealnie do rozmiaru gaźnika lub kupić nowy o dużym przelocie.

3. Zmieniano również wyprzedzenie zapłonu - wersje blokowane mają 1,2-1,5mm przed GMP , natomiast oryginalnie zapłon jest ustawiony na 1,8-2,0mm

4. Zamieniamy dyszę główną w gaźniku na dyszę o przelocie 68 lub 70 , tak jak to miały oryginalne Jawki. Wersje dławione miały dysze bodajże 65.


Po tych zabiegach silnik będzie dysponował oryginalną mocą 3,5 KM. Spalanie zwiększy się o jakieś 0,5l na 100km natomiast żywotność silnika nie zmieni się.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
superwojtek2




Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 6 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraśnik
PostWysłany: Wto 9:04, 06 Cze 2006 Powrót do góry

hmm małe pytanko, gdzie jest rysunek ?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Mateo
Gość




PostWysłany: Pon 12:02, 03 Lip 2006 Powrót do góry

No rysunek by się przydal...tekst bardzo ciekawy, ale wizja byłaby pomocna Smile
Arczi
Administrator
Administrator



Dołączył: 22 Gru 2005
Posty: 21 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jawiszowice
PostWysłany: Wto 21:52, 15 Sie 2006 Powrót do góry

Zaniedługo dołącze ten rysunek!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Gość





PostWysłany: Śro 14:22, 25 Paź 2006 Powrót do góry

Ile jadą wasze Jawki??
Ja mam Jawę 23p i jadę nią 80 km/h.
Mogę nią orać pole[dosłownie].
Gość





PostWysłany: Czw 13:32, 23 Lis 2006 Powrót do góry

do luchtu
matey
Gość




PostWysłany: Pią 20:12, 01 Gru 2006 Powrót do góry

czy do jawy 50 23 p wejdzie bak od mz etz 150??
alwarez
Gość




PostWysłany: Wto 19:18, 05 Gru 2006 Powrót do góry

Świetna kopia rasowania silniczka z byłej godnej gazetki "Świat Motocykli" teraz się to zeszmaciło przez Dziawera Razz Moją jawkę oddałem do Czeskiego znajomego żeby w mojej jawce zrobił tuning silnika, za jedyne 300 zł przerobił go całkowicie: inny wał, cylinder z tłokiem i głowicą, skrzynia biegów wsadzona od simsonka s51 dzięki czemu ma 4 biegi, wcześniej odpowiednio przerobił mi kartery. Oczywiście kanały dolotu w cylindrze i gaźnik wypolerowane na lusterko. Było by tu dużo do opowiadania, ale silnik masakra, niechę go katować bo mi go szkoda "jest zbyt wysilony" zamontowałem sobie nawet do sprzęcika akumulator oraz obrotomierz. Wkręca się na 13000 obr i wyciska maxymalnie 130km/h. Lecz niestety jak się ją tak wkręci i się będzie zbyt długo trzymać to silnik na rozpierdoli jaja.
Pozdrawiam wszystkich zmotoryzowanych
mat
Gość




PostWysłany: Śro 19:25, 27 Gru 2006 Powrót do góry

jasne 130km/h tylko że jawka moze jechac v-max 70km/h
Gość





PostWysłany: Wto 17:21, 02 Sty 2007 Powrót do góry

a gdzie huju rysunek
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)