Forum Wszystko o Rometach i innych...! Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Wszystko o Rometach i innych...!
Wszystko o Rometach i innych...!
 Docieranie... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Arczi
Administrator
Administrator



Dołączył: 22 Gru 2005
Posty: 21 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jawiszowice
PostWysłany: Pią 12:10, 23 Gru 2005 Powrót do góry

Docieraniem silnika nazywamy proces polegający na wzajemnemu wygładzaniu się i dopasowywaniu , gładzi cylindra, tłoka i pierścieni . Silnik należy dotrzeć po każdym remoncie kapitalnym, po wymianie tłoka, cylindra, pierścieni, a nawet po zdjęciu i założeniu z powrotem cylindra (części muszą się z powrotem dopasować). Najważniejszym warunkiem dobrej pracy silnika w całym jego okresie użytkowania, jest jego poprawne dotarcie. Przez pierwsze 500 km jazdy należy przestrzegać poniższych wskazówek.
W okresie docierania silnik wymaga nieco więcej środka smarującego niż podczas późniejszej eksploatacji. Z tego względu do zbiornika pojazdu należy wlewać mieszankę o stosunku oleju do paliwa 1:25 i ustawić spinkę na iglicy na najniższy rowek.

Należy unikać jazdy z pasażerem w terenie górzystym, jak również poruszania się na długich odcinkach drogi na pierwszym biegu z dużym obciążeniem układu napędowego (niekorzystne warunki odprowadzania ciepła w skutek małego chłodzenia silnika).

Podczas jazdy na wzniesieniach odpowiednio wcześnie redukować biegi. Silnik musi pracować płynnie – praca z małą prędkością obrotową powoduje jego wcześniejsze zużycie.

Początkowo jedynie na krótkich odcinkach drogi dopuszcza się jazdę z pełnym otwarciem przepustnicy. Następnie można zwiększać obciążenie silnika aż do pełnego wykorzystania jego możliwości. Powyższe wskazówki wynikają z następujących powodów: mimo precyzyjnego wykonania elementów układu napędowego podczas docierania zachodzą procesy wygładzania powierzchni łożysk oraz docierania tłoka, kół zębatych i przekładni łańcuchowej. Zmniejsza się dzięki temu zużycie, będące wynikiem procesu tarcia. Wraz z upływem czasu zwiększa się sprawność pojazdu i coraz więcej użytecznej energii może być wykorzystywane do jego napędzania.

Unikać zbyt dużego przegrzewania silnika bo może dojść do puchnięcia tłoka, który skutecznie potrafi zatrzeć cylinder. Nie należy jeździć ze stałą prędkością obrotową silnika, bo to "zabija" silnik.

Należy tez pamiętać, że zbyt ostrożne i delikatne docieranie silnika wbrew pozorą niesie więcej zła niż dobrego, ponieważ powstanie próg na cylindrze i silnik nie rozwinie w późniejszym czasie pełnej mocy. Istnieje ryzyko uszkodzenia pierścienia w skutek uderzania o zbyt wysoki próg. wynikają one z działania sił bezwładności i luzów w połączeniach.

Podsumowując można stwierdzić: podczas docierania moc silnika motoroweru, w porównaniu do stanu początkowego, wzrasta o około 0,5 kW (0,7 KM) i jednocześnie zmniejsz się zużycie paliwa o około 15 %. Dwie ważne czynności konieczne do wykonania w pierwszym okresie eksploatacji pojazdu to: wymiana oleju w skrzyni biegów po 600-700 km oraz zmiana stosunku ilości oleju silnikowego do paliwa po przekroczeniu granicy 500 km.

Dalsza eksploatacja na mieszance o stosunki 1:25 (tzn. zawierającej większą ilość oleju ) byłaby przyczyną nie tylko znacznego zanieczyszczenia środowiska, lecz również nadmiernego osadzania się w silniku i układzie wydechowym nagaru. Zjawisko to daje się zauważyć w postaci widocznego spadku mocy silnika oraz przede wszystkim wyraźnie podwyższonego zużycia paliwa. Mieszanka palna o stosunku 1:30 jest właściwa dla dotartego, dwusuwowego silnika motoroweru.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Xavier
Gość




PostWysłany: Czw 15:09, 15 Cze 2006 Powrót do góry

Przydatne informacje! Pozdro! Wink
Klakier
Gość




PostWysłany: Pią 16:57, 13 Lip 2007 Powrót do góry

Bardzo dobre informacja
Kupuje motor i juz bede wiedzial jak go docierac
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)